Op. Dr. Murat Ercan Logo
Tüm Tedaviler TÜM TEDAVİLER
Burun Kıkırdak Eğriliği (Septoplasti)

Burun Kıkırdak Eğriliği (Septoplasti)

Burun nefes alıp verme başta olmak üzere, koku, solunan havanın nemlendirilmesi ve tozlardan arındırılması, konuşma esnasında rezonansın oluşturulması gibi bir çok fonksiyonel öneme sahip bir organdır.

Burun nefes alıp verme başta olmak üzere, koku, solunan havanın nemlendirilmesi ve tozlardan arındırılması, konuşma esnasında rezonansın oluşturulması gibi bir çok fonksiyonel öneme sahip bir organdır. Günlük hayatta farkında olmadan yaptığımız en hayatsal faliyetimiz, burundan nefes alıp vermek gelmektedir.

 

Burunda gerek gelişimsel olarak, gerekse sonradan alınan darbelere bağlı burun iç kısımdaki kıkırdak ve kemik bölmede (septum) oluşan eğrilikler nefes alıp verme problemlerine yol açabilmekte, hayat kalitemizi ve sağlımızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Burun tıkanıklıkları, ağız açık uyuma, horlama, ağız kuruluğu, sık farenjit enfeksiyonları, geniz akıntısı, gün içinde yorgunluk ve halsizlik, dikkat eksikliği, tekrarlayan burun kanamaları, baş ağrısı, sık sinüzit enfeksiyonlarına yol açabilmektedir.

 

Hastalığın tanısı için muayene etmek yeterli olmaktadır. Gerek görülmesi durumunda birlikte eşlik eden sinüzit veya burun eti problemlerini de değerlendirmek için sinüs tomografisi istenebilmektedir.

 

Burun kıkırdak eğriliklerinin düzeltildiği ameliyatlara Septoplasti ameliyatı denilmektedir. Ameliyat genel veya lokal anestezi altında yapılmakta ve yaklaşık 45 dakika civarında sürmektedir. Ameliyat esnasında burun tıkanıklığına yol açan burun etleri, polip gibi patolojilerde aynı seansta giderilmektedir. Ameliyat sonrasında burun dış şeklinde herhangi bir değişiklik olmaz. Bununla birlikte burunda, göz etrafında ağrılı, şişli, göz altlarında morarma gibi şikayetler olmaz.

 

Burun kıkırdak eğriliği düzeltilen hastalarımız ameliyat sonrasında aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir.

İLGİLİ TEDAVİLER

BİZE ULAŞIN

[email protected]

ADRES
Hoşnudiye Mah. 746. Sok. No:13/64 Soho Business Center Tepebaşı/Eskişehir

YOL TARİFİ AL

TELEFON
0 552 603 87 26


BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

Op. Dr. Murat Ercan Facebook Op. Dr. Murat Ercan Instagram Op. Dr. Murat Ercan Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Adınız
Soyadınız
Telefon Numaranız
E-posta Adresiniz
Mesajınız

Whatsapp

RANDEVU AL